Archive for październik, 2015

images (48)Otaczający nas świat to nie tylko nasz dom i prywatny ogród czy niewielki ogródek, ale także wszelkie przestrzenie publiczne. W związku z tym architektura krajobrazu jako dziedzina zajmująca się właśnie projektowaniem otoczenia człowieka skupia się także na urządzaniu różnego rodzaju parków miejskich, skwerów, placów, a nawet parkingów czy podwórek otaczających obiekty mieszkalne i chociażby placów zabaw dla dzieci.

Lubimy przecież cieszyć oko pięknem nie tylko na terenie własnej posesji, ale wszędzie tam, gdzie przebywamy. Przyjemnie jest pójść na spacer do zadbanego parku lub w ciągu dnia przysiąść na ławce w środku miasta. Obiektem zainteresowania architektury krajobrazu są poza samą roślinnością i jej rozmieszczeniem także tak przyziemne rzeczy, jak chociażby ławki, kosze na śmieci, tablice informacyjne, murki, pomniki, stojaki na rowery czy huśtawki. Wszystko to przecież tworzy widok, jaki roztacza się wokół nas i który sprawia, że swoje najbliższe otoczenie uważamy za ładne lub wręcz przeciwnie. Mała architektura odgrywa zatem wbrew pozorom ogromne znaczenie w kształtowaniu przestrzeni. Wszyscy przecież chcielibyśmy mieć w pobliżu piękny plac zabaw dla dzieci, który byłby zarazem ciekawy i bezpieczny, a nie składał się z odrapanych drabinek i brudnej, byle jakiej piaskownicy.

images (49)Człowiek przez swoją ekspansję w dużym stopniu zniszczył naturalne środowisko. W ostatnich latach pojawił się jednak pomysł na to, jak chociaż w niewielkim stopniu to naprawić. Takim rozwiązaniem są zielone tarasy coraz częściej powstające na dachach budynków. Jest to co prawda spora inwestycja, ale efekt często przechodzi najśmielsze oczekiwania. Konieczne jest oczywiście tzw. odwrócenie dachu, czyli jego warstwa uszczelniająca znajduje się pod warstwą ocieplającą.

Pomimo zachodu, jakiego to wymaga, warto się pokusić o taki ogród, ponieważ zyskujemy dzięki temu dodatkową przestrzeń, której często nam brakuje. Tarasy zielone są przecież doskonałym miejscem do wypoczynku, zabawy dla dzieci czy przyjmowania gości. Architekt krajobrazu pomoże nam urządzić je tak, żeby wymagały minimalnej pielęgnacji. Dobór gatunków roślin, a nawet samej trawy jest tu bardzo ważny. Muszą być one przecież wytrzymałe na nadmiar wody, a nawet długotrwałą suszę. Najpraktyczniejsze są w tym przypadku odmiany zimotrwałe, które nie potrzebują nawadniania.

Możliwości jest tak wiele, ze przy pomocy specjalisty stworzymy bez problemy zielony taras, który będzie ogrodem naszych marzeń, nawet jeśli nie posiadamy odpowiedniej działki, a tylko dach domu, który możemy przecież ekologicznie i ekonomicznie wykorzystać.

images (50)Nie wszyscy niestety jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami ogromnych ogrodów czy nawet przydomowych ogródków, które możemy dowolnie urządzać i aranżować. Zawsze pozostają nam jednak balkony i tarasy jako namiastka natury. Architektura krajobrazu poświęca sporo miejsca ich projektowaniu, ponieważ mimo małej powierzchni jest to spore miejsce do popisu. Nawet jeśli mamy własny dom i ogród wokół niego, warto pokusić się o urządzenie tarasu na dachu.

Coraz popularniejsze są także w ostatnich latach zielone ogrody, ale powstanie takiego miejsca wymaga niestety dużych nakładów finansowych. Co prawda z czasem się one zwracają, ponieważ stanowią świetną izolację termiczną dla budynku, ale mimo to mało kogo na nie stać. Nieco tańsze są tarasy dachowe, na których ustawimy po prostu rośliny w donicach. W tym wypadku efekt również może być niezwykły, a koszt nieco mniejszy.

Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania zyskujemy dodatkową przestrzeń, idealne miejsce na wypoczynek czy zabawę. Architektura krajobrazu obejmuje swoim zasięgiem także balkony. Nawet najmniejsze można urządzić ciekawie i ze smakiem. Każdy z nas marzy przecież o pięknej, bujnej roślinności tuż za balkonowymi drzwiami, nawet w samym środku miasta. Ogromnym plusem jest fakt, że dzięki zastosowaniu roślin jednorocznych możemy co roku mieć zupełnie inny miniaturowy ogródek, zależnie od naszej fantazji i inwencji twórczej.

images (51)Samo posiadanie działki wokół domu będącej idealnym miejscem a na urządzenie ogrodu nie gwarantuje nam jeszcze niestety, że uda nam się wyczarować niepowtarzalne miejsce. Najpierw trzeba mieć konkretny pomysł i plan działania. Jeśli zdecydujemy się na coraz bardziej popularny ogród nowoczesny, będziemy potrzebowali pomocy architekta krajobrazu, ponieważ wbrew pozorom jest to zadanie trudne. Ogród nowoczesny co prawda jest zazwyczaj prosty w formie, ma geometryczny, wyrazisty rozkład, ale wyczarowanie czegoś oryginalnego wymaga wiedzy i doświadczenia. Zgodnie z założeniami architektury krajobrazu ogród nowoczesny ma być idealnym dopełnieniem domu czy innego budynku, który otacza i w żaden sposób nie może odbiegać od niego stylistycznie czy kolorystycznie.

Roślinność może być co prawda bogata, ale rozmieszczona w bardzo uporządkowany, niemal minimalistyczny sposób. Nie ma tu miejsca na chaos, a nadrzędne przy tworzeniu projektu architektury krajobrazu opartego na koncepcji nowoczesności są potrzeby użytkowników. Poza tym taka przestrzeń musi być stosunkowo łatwa w utrzymaniu i nie wymagać przesadnej ilości zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ osoby, które preferują taki właśnie styl, zazwyczaj są zapracowane i po prostu nie mają na to czasu. Jeśli chodzi o elementy małej architektury w nowoczesnym ogrodzie, to jako materiał dominuje szkło, drewno i beton.

pobrane (8)Każdy, kto dopiero zamierza w jakiś sposób zaprojektować swój ogród, przeżywa pewnego rodzaju dylemat. Musi przecież zdecydować się, jak powinna wyglądać całość. W ostatnich latach w architekturze krajobrazu coraz popularniejsze stają się ogrody japońskie, ponieważ są niezwykle oryginalne i eleganckie.

Zaprojektowanie takiej przestrzeni wymaga jednak sporej wiedzy i doświadczenia, w związku z czym warto skorzystać z pomocy fachowca. Architekt krajobrazu doskonale orientuje się w symbolice, jaką taki ogród japoński ma posiadać. Cechą charakterystyczną jest tu odwzorowywanie natury i jej miniaturyzacja. Całość ma wyglądać jak najbardziej naturalnie, jakby była nietknięta ludzką ręką.

Ogród japoński składa się z zasadniczych elementów, czyli wody, symbolizującej życie i wprowadzającej dynamikę w całą aranżację, kamienia jako niezmiennego i trwałego lądu. Jeśli chodzi o samą roślinność, to zieleń zdecydowanie góruje nad wszystkim, a kwiaty są tylko jej dopełnieniem. Najchętniej stosowane rośliny to azalie, magnolie, peonie i wiśnie. Co ciekawe, w takim ogrodzie japońskim jak najbardziej występują ścieżki, ale nigdy się nie krzyżują. Najogólniej rzecz biorąc ogród japoński jest zarazem harmonijny i tajemniczy, nieuporządkowany i dziki, ale jednocześnie zadbany i dopracowany w każdym szczególe.

images (52)Ogród musi być nie tylko piękny, ale i funkcjonalny. W związku z tym nie wystarczy dobry wybór i rozplanowanie rozmieszczenia roślinności oraz elementów wodnych, ale należy też uwzględnić odpowiedni rozkład ścieżek, parkingu itp. Poza tym jest to przecież miejsce, w którym będziemy odpoczywać, relaksować się, bawić z dziećmi i przyjmować gości.

Warto zatem wyodrębnić podczas projektowania całej aranżacji ogrodu odpowiednie miejsce na wypoczynek. Bardzo popularne są altany ogrodowe, które nie tylko zdobią wyszukanymi kształtami czy oplatającymi je roślinami, ale też idealnie nadają się do urządzenia imprezy czy chociażby zjedzenia obiadu w rodzinnym gronie.

Taka ogrodowa altanka powinna być jednocześnie odpowiednio do potrzeb duża, ale kształtem nie może przytłaczać ani odbiegać od ogólnej koncepcji aranżacji całości. Stylistycznie i kolorystycznie powinna wkomponowywać się w nasz ogród tak, żeby sprawiała wrażenie, że jest absolutnie na swoim miejscu. W altanie możemy ustawić stoliki, krzesła, a w jej pobliżu wyodrębnić miejsce na grill. Powinniśmy też pamiętać o zainstalowaniu specjalnego oświetlenia i doprowadzeniu wygodnej ścieżki z domu. Miejscem na wypoczynek w ogrodzie mogą być też ławki pod gołym niebem, na których będziemy mogli swobodnie poczytać książkę lub pop prostu popatrzeć na nasze oczko wodne czy pięknie kwitnącą rabatę.

images (53)Jeśli chodzi o przydomowy ogród, to kwestia odwodnienia nawierzchni nie wydaje się aż tak bardzo istotna. O ile jednak chodzi o ogrodowe ścieżki, można uznać, że jest to prawda, ponieważ woda opadowa odpłynie po prostu pomiędzy roślinność i nie sprawi nam większego kłopotu, o tyle podjazd czy ścieżka prowadząca od furki do domu będą wymagały zastosowania specjalnego systemu.

Trudno nam przecież wyobrazić sobie, że woda zalegająca po ulewnym deszczu będzie stała pod garażem, aż sama stamtąd nie wyparuje. Dlatego też warto tu zastosować jakiś skuteczny sposób na odwodnienie nawierzchni, nie wspominając już o miejscach takich jak parkingi czy plac zabaw. Bardzo skuteczne są rozwiązania typu liniowego. Poprzez umieszczenie specjalnego korytka na betonowym podkładzie w poprzek podjazdu uzyskamy odpływ do specjalnej studni czy bezpośrednio do kanalizacji.

Od góry takie korytko przykrywane jest zazwyczaj metalową kratą, która tworzy płaską powierzchnię z kostką i nie utrudnia w żaden sposób poruszania się, a jej zdjęcie pozwala usunąć zalegające śmiecie czy liście. Takie odwodnienie nawierzchni jest łatwe do zamontowania, mrozoodporne, nierdzewne i dostępne w dość korzystnych cenach. Dzięki niemu będziemy mogli w pełni cieszyć się naszym ogrodem, nawet po deszczu, kiedy dookoła zalega błoto i woda.

images (54)Otoczenie naszego domu nie musi mieć nudnej, jednolitej barwy. Minęły już czasy, kiedy podjazd był zwyczajnie wybetonowany, a ewentualnego charakteru nadawały całości rośliny, którym i tak trudno było przyćmić brzydotę szarości. Współczesna architektura krajobrazu bardzo chętnie wykorzystuje do wykładania nawierzchni kolorową kostkę brukową, z której można układać fantazyjne wzory.

Nie oznacza to jednak, że jednobarwna, stonowana stylistyka zastosowana na podjeździe czy ścieżkach nie może być estetyczna. Jeśli jest dobrze dobrana do elewacji domu, wyglądu ogrodzenia i roślinności, stanowi jakby tło dla całej aranżacji. Mimo to coraz popularniejsze jest układanie różnego rodzaju łuków, łuczków, okręgów czy mozaiki, które dzięki swojej kolorystyce i fakturze są ciekawym elementem ogrodu, przyciągającym uwagę i zachwycającym oryginalnością.

Producenci prześcigają się w produkcji różnorodnych kształtek o dowolnej wielkości, pozwalających komponować dowolne wzory. Nie należy jednak przesadzać, bo zbytnia pstrokacizna może całkowicie zepsuć efekt. Nawierzchnia we wzory musi przecież stanowić spójny element z całym ogrodem. W związku z tym warto skorzystać z pomocy architekta krajobrazu, która pozwoli nam uniknąć rażących błędów i zaprojektuje wszystko zgodnie z ogólnie przyjętą przez nas koncepcją.

images (55)Odpowiednio zaprojektowany ogród powinien być nie tylko piękny, ale i funkcjonalny. Bardzo ważne zatem jest odpowiednie dobranie nawierzchni. Sami możemy sobie z tym nie poradzić, w związku z czym warto zatrudnić architekta krajobrazu. Profesjonalista trafnie określi nasze potrzeby i oczekiwania, rozplanuje układ ścieżek i podjazdów oraz pomoże w doborze materiałów. Pozornie może nie ma w tym nic trudnego, ale ważne jest, aby w optymalnym miejscu utwardzić ziemię, jeśli będziemy akurat tam parkować samochód, żeby otoczyć dom ścieżką o dostosowanej do potrzeb użytkowników szerokości, żeby bardziej uczęszczane trakty były solidne. Istotny jest wybór odpowiednich do nawierzchni materiałów, a więc nie tylko kolor i kształt kostki brukowej. Liczy się też jej wielkość, ponieważ jeśli mamy do wyłożenia dużą powierzchnię, praktyczniejsza będzie większa, natomiast na małych ścieżkach zastosowanie mniejszej pozwoli uniknąć marnowania materiału przez jego docinanie..

Poza kostką brukową architekt krajobrazu może nam zaproponować bardziej oryginalne rozwiązania, takie jak wyłożenia nawierzchni kamieniem, cegłą, żwirem, a nawet drewnem. Bardzo efektowne jest także stosowanie kory lub określonych gatunków roślinności na nawierzchniach miękkich. Najważniejsze jednak, żeby całość pozostawała spójna z ogólną koncepcją całości nie tracąc przy tym na funkcjonalności.

images (56)Prawie wszyscy marzymy od dzieciństwa o pięknym domu z ogródkiem, który stanie się dla nas azylem i ostoją, schronieniem przed światem i miejscem, gdzie doskonale wypoczniemy, gdzie w harmonii będzie się toczyło nasze życie rodzinne. Kiedy już wybudujemy upragniony dom, przychodzi czas na urządzenie jego otoczenia. Niestety głównie ze względów finansowych często próbujemy sami zaprojektować ogród i niekoniecznie nam to wychodzi.

Nie mamy przecież zazwyczaj odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, którym może nam służyć architekt krajobrazu. Profesjonalista potrafi ocenić warunki glebowe, hydrologiczne i nasłonecznienie w poszczególnych częściach działki, dzięki czemu może dobrać odpowiednie gatunki roślin i rozmieścić je tak, żeby nasz ogród szybko rozkwitł i nie przysparzał nam większych kłopotów w pielęgnacji.

Na dodatek architekt krajobrazu zaplanuje przestrzeń w taki sposób, aby była funkcjonalna, a więc wydzieli odpowiednie miejsce do zabawy dla dzieci, do parkowania samochodu itp. Wszelkie działania podejmowane są oczywiście w konsultacji z właścicielem, zgodnie z jego upodobaniami i oczekiwaniami. Zatrudniając architekta krajobrazu mamy pewność, że w niedługim czasie nasz ogród będzie cieszył oko paletą barw we wszystkich porach roku, a jednocześnie zaoszczędzimy czas i pieniądze, które wydalibyśmy na samodzielne eksperymentowanie.