Archive for czerwiec, 2015

pobrane (11)Budownictwo to dzisiaj o wiele bardziej nowoczesna dziedzina niż jeszcze kilkanaście lat temu. Postęp, który widoczny jest w tym, że można budować nieruchomości o wiele bardziej skomplikowane czy wyższe, jest związany z tym, że do dyspozycji mamy również odpowiednie maszyny budowlane, ponieważ materiały to jeszcze nie wszystko.

Dzięki nowoczesnym maszynom na budowie można przygotować odpowiednio grunt, zająć się transportowaniem różnego rodzaju materiałów, zarówno sypkich, jak i tych o dużych rozmiarach oraz wadze. Można także dzięki nim przenosić je na duże wysokości dźwigami czy też zajmować się przygotowywaniem zapraw murarskich w nowoczesnych betoniarkach, betonomieszarkach, a następnie przetransportować beton pompą oraz ułożyć go z użyciem układarek. Wiele nowoczesnych maszyn na budowie ze sobą współpracuje – wykorzystują one elektroniczne systemy oraz potrafią komunikować się między sobą, na przykład w kwestii wyrównania terenu, gdzie niwelator, który może współpracować ze spychaczem, w którym według jego pomiarów ustawiane są płyty spychające. Nowoczesne rozwiązania są naprawdę niezwykle przydatne, ponieważ dzięki nim nieruchomość będzie nie tylko szybciej wzniesiona, ale też będzie działo się to bezpieczniej, zakładając oczywiście, że operatory maszyn budowlanych będą postępowali według zasad BHP. Podsumowując, maszyny budowlane to dzisiaj są już dzisiaj niezbędne na placu budowy.

images (13)Obecnie maszyny budowlane obecne są niemal na każdej budowie. Dzięki nim wykonywanie różnych czynności jest o wiele łatwiejsze, mniej czasochłonne, a także dokładniejsze i bezpieczniejsze. Maszyny budowlane w dużym wyborze dostępne są w sprzedaży lub też można je wynająć. Pierwsze z tych rozwiązań wiąże się z dużymi inwestycjami, ponieważ kupno tego rodzaju maszyn do najtańszych nie należy. Trzeba jednak wskazać, że można zdecydować się też na ich tańszy wynajem. Zajmuje się nimi wiele firm, które się akurat w tym specjalizują. W budownictwie korzysta z nich bardzo wiele osób, dlatego też warto się zastanowić nad wynajęciem maszyny wtedy, gdy jest nam ona potrzebna.

Z takich rozwiązań korzystają zarówno profesjonalne przedsiębiorstwa pracujące w branży budowlanej, jak i osoby prywatne, które na przykład muszą wykonać jakiś wykop pod instalację czy też potrzebują betoniarki – oczywiście osobom bez specjalnych uprawnień nie wypożycza się specjalistycznego sprzętu budowlanego. Koszty, jak zostało już wskazane, wcale nie są duże. Przeważnie liczy się je za jeden dzień wyposażenia sprzętu, zatem można dużo zaoszczędzić, jeśli znajdzie się taką firmę, która oferuje maszyny niedrogo. Trzeba przy tym także wskazać, że firmy tego rodzaju mogą zaoferować nam swoje usługi praktycznie na terenie całego kraju, ponieważ zajmują się one także transportem maszyn, więc mogą nam je dostarczyć wszędzie.

pobrane (12)Odpowiednie maszyny budowlane potrafią znacznie polepszyć wydajność pracy na budowie. Z nimi inwestycje można skończyć o wiele szybciej, a także zachować przy tym należyte bezpieczeństwo, co w przypadku wykonywania ręcznych prac nie zawsze było takie łatwe. Jeśli chcemy zdecydować się na to, aby na swoim placu budowy użyć jakieś maszyny, wówczas mamy kilka różnych wyborów. Możemy albo samodzielnie się w nie zaopatrzyć, co jest rozwiązaniem najdroższym albo też możemy wypożyczyć je, co jest tańsze, ale też nie zawsze mamy do dyspozycji wszystkie maszyny.

W budownictwie przeważnie realizacją inwestycji zajmują się dla inwestora podwykonawcy. To oni odpowiedzialni są za maszyny budowalne i ich dostarczenie na budowę oraz obsługę. Mogą oni postąpić właśnie tak, jak zostało to powyżej opisane, stawiając albo na wynajem, albo na kupno. Przyjrzyjmy się nieco bliżej tej drugiej opcji, czyli zakupom. Wysokiej jakości maszyny budowlane to zawsze duże wydatki, nieraz sięgające setek tysięcy złotych. Są one jednak zawsze dla firmy budowlanej pewnego rodzaju inwestycją, ponieważ jeśli się je zakupi, wówczas można wykorzystywać je zawsze wtedy, gdy są one potrzebne. Warunek jest jeden – należy robić to zawsze często, ponieważ w przeciwnym przypadku inwestycja szybko się nie zwróci. Maszyny budowlane można dzisiaj kupić albo jako nowe, albo też jako używane, wiec zasadniczo każdy będzie mógł znaleźć coś odpowiedniego w korzystnych cenach.

images (14)Na dużych placach budowy korzysta się też z odpowiednich maszyn, dzięki którym przeprowadza się wiele czynności budowlanych, wykończeniowych, transportowych. Bez odpowiednich maszyn wiele z nich nie byłoby takie łatwe lub też w ogóle nie byłoby możliwe, a przynajmniej zabierałyby one o wiele więcej czasu. Teraz zadanie jest ułatwione – w budownictwie można zastosować różnego rodzaju interesujące rozwiązania, jeśli chodzi o maszyny budowlane. Da się z nimi o wiele łatwiej wykonywać takie czynności jak transportowanie, mieszkanie betonu i innych substancji, kopanie, słowem – wszystko to, co musi być wykonane na budowie, aby wykończyć każdego rodzaju nieruchomość.

W przypadku bardziej złożonych projektów, muszą być one też odpowiednio wykonane, takie budownictwo wymaga zatem bardziej zaawansowanych działań, a tym samym innych maszyn, których na przykład nie zobaczy się podczas budowy domu jednorodzinnego. Wysokie dźwigi, przenośniki, specjalne układarki betonu i wiele innych. Część z nich sterowana jest elektronicznie, współpracuje ze sobą sprawiając, że wykonywanie czynności budowlanych jest o wiele łatwiejsze. Maszyny te musza być przy tym obsługiwane przez wykwalifikowanych pracowników, więc nie każdy może się tym zająć. Maszyny tego rodzaju albo są wypożyczane przez inwestorów, albo też zajmują się wszystkim podwykonawcze firmy budowlane, które dla inwestora pracują. To one zapewniają właściwą obsługę maszyn budowlanych.

images (15)Chociaż przyzwyczailiśmy się do widok różnego rodzaju maszyn budowlanych na dużych placach budowy, gdzie spełniają one wiele zróżnicowanych funkcji, począwszy od produkcji betonu, poprzez czynności transportowe, a skończywszy na wykańczaniu nieruchomości, to także w budownictwie ogólnie mniejszego wymiaru można je bez problemu znaleźć. Jeśli chcemy zdecydować się na zbudowanie swojego wymarzonego domu jednorodzinnego, wówczas nie zrobimy tego gołymi rękami, ale także niezbędne są odpowiednie maszyny budowlane. Jakie z nich będą najbardziej przydatne? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej. Przede wszystkim bardzo wiele zależy od tego, jaki projekt domu się realizuje. Przy wznoszeniu domu z drewna czy też domu, który nie musi mieć podpiwniczenia, nie jest konieczne stosowanie tak dużej liczby różnych maszyn, ponieważ większość czynności można wykonać bez nich.

Jeśli z kolei zależy nam na tym, aby wybudować dom tradycyjny, murowany, wówczas potrzebne będzie skorzystanie z pomocy nowoczesnych maszyn – co jednak wybrać? Jeśli dom ma mieć fundamenty, trzeba wykonać wykopy do położenia instalacji, wówczas konieczne jest skorzystanie z koparek. Przydadzą się również spychacze, zagęszczarki gruntu czy też ubijarki, jeśli niezbędne jest odpowiednie przygotowanie działki. Do tego betonomieszarki, betoniarki, czasami podnośniki, a także wiele innych narzędzi. Większość z nich można wypożyczyć w specjalnych firmach.

images (16)Niemal zawsze obecna na budowie, ponieważ dzięki niej można bardzo szybko przygotować zaprawę do murowania. Betoniarki dzisiaj są stosowane właściwie wszędzie, gdzie należy wykonać jakieś prace budowlane, więc jest też dość dużo modeli, które można w tym celu wykorzystać. Jeśli chcemy zdecydować się na skorzystanie z betoniarek, nie musimy oczywiście ich od razu kupować. Można skorzystać z ofert przedsiębiorstw, które je wynajmują, więc za niewysoką cenę można mieć do dyspozycji to bardzo przydatne urządzenie, bez którego przygotowywanie zaprawy murarskiej trwałoby o wiele dłużej. Betoniarki można zobaczyć na wielu różnych placach budowy – stosowane są zarówno wtedy, gdy wznosi się swój wymarzony dom, jak i wtedy, gdy konieczne jest zbudowanie ogromnej hali. Tam, gdzie konieczne jest produkowanie większej ilości zaprawy oraz szybkie jej transportowanie, wykorzystuje się do tego betoniarki połączone z odpowiednim sprzętem transportowym. Można również wykorzystywać praktyczne pompy do betonu, które spełniają podobną funkcję. Tam, gdzie trzeba wylać dużą ilość betonu wykorzystuje się samochody ze specjalnymi naczepami – betonomieszarki, które potrafią zrobić to bez problemów. Na dużych placach budowy wykorzystywane są także układarki betonu. Jak widać, możliwości jest w przypadku produkcji oraz transportu i wylewania betonu naprawdę bardzo dużo – dzięki maszynom budowlanym wszystkie związane z tym czynności są łatwiejsze.

pobrane (13)Na budowie cały czas przenosi się jakieś elementy – materiały budowlane, poszczególne części konstrukcyjne, sprzęt i wiele innych przedmiotów. Transport niektórych z nich na pewno jest o wiele bardziej trudny, dlatego też zawsze konieczne jest odpowiednie wybranie jego rodzaju, aby nie zajmował on dużej ilości czasu oraz mógł być zawsze wykonany wtedy, gdy jest to konieczne. Kiedyś transport zarówno większych, jak i mniejszych elementów nie był zbyt łatwy. Wszystko robiono ręcznie lub w taczkach albo z użyciem innego rodzaju pojemników. Stosowano prowizoryczne dźwigi oraz podnośniki, które nie zawsze dobrze spełniały swoją rolę. Dzisiaj kwestie związane z transportem wyglądają znacznie inaczej. Można bowiem zdecydować się na nowoczesne maszyny budowlane, z którymi jest on o wiele łatwiejszy, wygodniejszy, bezpieczniejszy i niezawodny. Maszyny, jakie w tym celu używane są w budownictwie, to: przenośniki, podnośniki, koparki, zwykłe samochody ciężarowe do transportu na większe odległości, dźwigi – możliwości jest bardzo dużo, można zatem na placu budowy stosować bardzo różne rozwiązania, dzięki którym możliwe jest odpowiednio szybkie i proste przenoszenie materiałów sypkich, o większym ciężarze, słowem – praktycznie każdych. Jeśli chcemy zdecydować się na takie właśnie rozwiązania, potrzebne są nam odpowiednie maszyny, wówczas można je wynająć w wielu firmach, które się w tym specjalizują.

pobrane (14)Aby móc zbudować jakąś nieruchomość, konieczne jest odpowiednie przygotowanie do tego gleby. W przypadku budowli, które muszą mieć fundamenty, korzysta się z koparek, aby je wykonać, ale też buduje się takie nieruchomości, które fundamentów nie wymagają. W tym celu jednak nie stawia się nieruchomości od razu na nieprzystosowanej do tego zbytnio powierzchni, ale koniecznie trzeba ją różnymi maszynami wygładzić, zagęścić, odwodnić, aby sama nieruchomość mogła być stabilna i trwała. W budownictwie w zależności od tego, jaką inwestycję się realizuje, wybiera się też zróżnicowane maszyny budowlane. Po określeniu dokładnego miejsca lokalizacji nieruchomości, przystępuje się do przygotowania ziemi poprzez jej odwodnienie, do czego używa się specjalnych narzędzi. Jeśli ziemia będzie zbyt mokra, wtedy nieruchomość może zacząć się zapadać, grożąc katastrofą budowlaną.

Podobnie jest wtedy, gdy ziemia jest zbyt luźna oraz za sypka. Wtedy trzeba nanieść na nią odpowiedni grunt, a także zagęścić go maszynami nazywanymi zagęszczarkami, które wibrując, sprawiają, że ziemia jest odpowiednio ułożona. Stosuje się też w tym celu walce, aby wyrównać cały teren. Dzięki temu powstaje płaska i idealna do rozpoczęcia działań budowlanych przestrzeń. Walce i zagęszczarki gleby są zatem niezbędne tam, gdzie konieczne jest takie przygotowanie działki, żeby zacząć na niej przewidziane w projektach działania budowlane.

images (17)Widzimy je nieraz na panoramie miasta, tam, gdzie dokonywane są różnego rodzaju prace budowlane. Dzięki nim można wygodnie przenosić z miejsca na miejsce nawet największe elementy przeznaczone do montażu – żelazne belkowania, gotowe elementy do budowy i wiele innych przedmiotów o dużej wadze oraz wielkości. Żurawie, bo to właśnie o nich mowa, przydają się na wielu różnych placach budów, począwszy od tych największych, a skończywszy na mniejszych, na przykład przy budownictwie wielorodzinnym. Przy budowie domu oczywiście się ich nie używa, wystarczą do tego zwykłe podnośniki czy też nawet w tym celu pracownicy używają koparko-spycharek, chociaż nie jest to do końca bezpieczne i polecane rozwiązanie. Żurawie są tego rodzaju maszynami budowlanymi, które dostępne są w dużym wyborze – mogą mieć różną wysokość, różny zasięg ramienia, a tym samym mogą wykonywać też zróżnicowane prace.

Do ich obsługi w budownictwie mogą zabrać się tylko te osoby, które posiadają odpowiednie uprawnienia oraz przeszły szkolenia. Do tego operator dźwigu musi mieć też ukończone kursy BHP. Samo kierowanie, a także ustawienie żurawia wymaga znajomości przepisów oraz norm, w przeciwnym przypadku grozi to wypadkami. Żurawie budowlane na budowach przeważnie są wypożyczane przez różne przedsiębiorstwa mające w ofercie także inny specjalistyczny sprzęt budowlany, ale niektóre większe firmy mają swoje własne maszyny budowlane tego rodzaju na stanie.

pobrane (15)Na placach budowy korzysta się obecnie z wielu różnych maszyn budowlanych, dzięki którym można wykonywać wiele czynności łatwiej i szybciej. Kiedyś, aby wykonać wykop, wszystko robiło się samodzielnie – robotnicy z łopatami pracowali przez długi czas, aby móc je przygotować. Dzisiaj wszystkim zajmuje się jedna osoba – operator koparki, która potrafi zająć się wykopami o wiele bardziej wydajnie, szybciej i wygodniej. Oczywiście, trzeba wskazać, że nie zawsze sama koparka jest tutaj czymś podstawowym, nadal można niewielkie wykopy robić ręcznie, jednak, tak jak zostało to wcześniej wskazane, jest to związane z większą ilością czasu, a także nie można wykonywać wykopów ręcznie wtedy, gdy są one zbyt głębokie, ponieważ istnieje ryzyko, że ziemia może się osunąć, powodując wypadek. W budownictwie stosuje się różnego rodzaju koparki – mogą być to specjalne maszyny, które przystosowane są do kopania bardzo głębokich wykopów.

Mają one dużą moc, dysponują także odpowiednimi łyżkami do wykonywania wykopów szerszych lub węższych. Dzięki długiemu ramieniu mogą one wykonywać robić praktycznie każde wykopy. Oprócz tego są też koparki mniejsze, które mogą być zastosowane także w budownictwie jednorodzinnym do wykopania rowów czy też innych wykopów potrzebnych do zamieszczenia w nich instalacji. Koparka to zatem jedna z podstawowych dzisiaj maszyn stosowanych w budownictwie – z nią budowanie jest o wiele prostsze!